Nošení dětí v šátku nebo nosítku se věnuji několik let v rámci projektu Pojďme nosit naše děti. Zde uvedu stručné shrnutí se základním návodem. Pokud budete mít zájem o více informací, neváhejte mne kontaktovat.

 
 
 

Nošení dětí

Z technického hlediska je nošení dítěte v šátku pohodlnou fixací dítěte ve správné poloze na těle matky (nebo jiné osoby). Zakulacení zad, opora hlavy a podsazení zadečku umožňuje uvolnění páteře, správnou polohu kyčlí a tak zajišťuje prostor pro zdravý vývoj.

Fyzický kontakt má vliv na látkovou výměnu, posílení vnitřního svalstva jak miminka, tak matky, může mít vliv na horečku, a jiné.

Nesporně má veliký vliv na psychiku. Podporuje vzájemný vztah, napomáhá kojení, uklidňuje, zajišťuje pocit bezpečí. A to nejen miminka, ale i matky a jiných osob, které nosí. Nošení dítěte otcem je způsob, jak vytvořit intimní prostředí, kterého bychom jinak těžko docílili. Tatínkové tak mají příležitost k navázání hlubokého vztahu už k malým miminkům.

Z praktického hlediska zejména oceníte volné ruce, možnost téměř bezpracně a kdekoliv uspat dítě a volnost pohybu.

 

Aby bylo nošení dítěte v šátku (nosítku) zdravé, je třeba řídit se některými zásadami. Tou hlavní je správná poloha dítěte.

 

Páteř je zakulacená, hlava opřena o hrudník matky, kolínka výše než podsazený zadeček. Dítě je čelem k matce. Tuto polohu je třeba vyžadovat při nošení vždy. Nejen při nošení malých miminek, ale i později batolat. Mění se jen míra zakulacení páteře v závislosti na vývojových změnách jejího zakřivení.

 

Nošení v šátku

Základní úvaz, který využijete u malých miminek i u větších dětí je tzv. Kříž s kapsou uvnitř.

Ačkoliv se to na první pohled (první pokus) může zdát komplikované, je tento úvaz v podstatě jednoduchý a logický.

 

Postup je následující:

 

  • Najdeme si středovou značku šátku. Tu umístíme do středu hrudníku.
  • Zbytek šátku si rozprostřeme na obě strany, abychom si usnadnili vázání. Nebudou se nám konce nikde plést.
  • Látku  vedeme kolem jednoho boku vzad a přehodíme přes protější rameno.
  • Pak zopakujeme přes druhé rameno druhým cípem.Výsledkem bude kapsa na břiše, přes každé rameno jeden pruh šátku a na zádech kříž.
  • Sledujeme, aby se nám šátek nikde nepřetočil.  K tomu nám většinou pomáhá rozlišení okrajů šátku (barevně, způsobem zapošití lemu…)
  • Miminko si položíme vysoko na rameno, můžeme si pomoci mírným záklonem.
  • Jednou rukou (vždy!!!) držíme dítě a druhou rukou si spodem kapsy pro miminko sáhneme. Během vázání vždy musíme dítě jednou rukou pevně přidržovat a druhou vázat. Přes miminko přehrneme část šátku a pomalu umístíme dítě do polohy, kde bude vázáno, tj. na střed našeho hrudníku, vysoko tak, abychom pohodlně políbili hlavičku.
  • Chytíme spodní lem pod zadečkem dítěte a zahrneme ho pod miminko. Tím uděláme  tzv.zakapsování. Zatáhneme dle potřeby za oba pruhy, co máme na ramenou, abychom si odebrali přebytečný šátek. Upravíme polohu dítěte.
  • To leží symetricky na našem hrudníku. Osa páteře dítěte je stejná s naší, nohy jsou ve stejné výšce, široce roztažené, od kolen jsou venku z šátku, zadeček  níže než kolena, ruce ve stejné poloze.Pokud máme dítě ve správné poloze začneme s utahováním. Utahujeme postupně jeden, pak druhý popruh. Utahujeme postupně celou šířku šátku. Vždy si část nabereme do dlaně a utáhneme, pak dobereme do dlaně více a znovu utáhneme.Docílíme tak precizního dotažení po celé šířce šátku.
  • Když máme obě strany utáhnuté úzkým pruhem vedeme okolo tělíčka pod zadeček, tam překřížíme a pod nožičkami vedeme dozadu, kde zavážeme na jednoduchý uzel.
    • Opravíme úvaz, zkontrolujeme polohu dítěte a pokud je třeba převážeme uzel.
    • Pokud jsme spokojeni, dokončíme dvěma uzly.
    • Úvaz je možné nechat takto.Tzn.pruhy vedou okolo miminka. Je však nutné myslet na fixaci hlavičky. Té můžeme docílit buď roztažením horní části kapsy i přes temeno hlavy, roztažením jednoho pruhu i přes hlavu a nebo vložením např. žínky k hornímu okraji kapsy a zatočením ven. Vznikne tak jakýsi límec, který hlavičku drží.
    • Je třeba dbát i na to, aby dítě mělo dostatečný přísun kyslíku. Hlavička by měla být otočena jedním směrem (tyto směry střídáme).
    • KSK se běžněji zakončuje roztaženými pruhy přes záda dítěte. Roztahujeme nejprve jeden (spodní) a pak druhý pruh. Tím se nám zvýší nosnost, stabilita a hřejivost úvazu. Nezapomeneme na dokonalé dotažení.
 

Nosítka

Rozdělit je můžeme na nosítka ergonomická – ta zajišťují správnou polohu dítěte, jsou pohodlná pro nošence i nosiče. Užívají se od cca 3.měsíce, speciální typy i dříve.

Pak jsou tu klokanky, které správnou polohu nezajišťují. Jsou to nosítka s úzkým sedem, polstrovanými zády, nedostatečnou fixací těla umožňující polohu čelem vpřed.

Horizontální poloha v tzv. kolíbce

Kolíbku lze využívat v různých baby vacích, stejně jako v šátku. Tuto polohu ovšem nemohu doporučit. Jde o nesymetrický úvaz, do kterého je velmi těžké dítě správně umístit. Dochází velmi často k až fatálním chybám. Dítě bývá ohnuto do strany (bokem okolo těla matky, místo aby bylo přituleno (jakoby nabaleno k matce). Dochází k nežádoucímu předklonu a tak přimknutí brady k hrudníčku.

Pokud jde o babyvaky, tak tam je ještě nebezpečí toho, že dítě do vaku zapadne a nemá přístup vzduchu (to jsou ty případy, kdy se při nošení dítě udusilo).

Většina babyvaků jsou jednostrannou zátěží pro nosící osobu.

Krosny

Nosítka na záda s pevnou kovovou konstrukcí, úložným prostorem, samostojící.

Jsou určeny pro děti, které jsou schopny jistého samostatného sedu. Vhodné mohou být pro outdoorové nošení, vzhledem k rozměrům nosítka nepříliš vhodné pro domácí použití nebo běžným pochůzkám. Nutno upozornit na to, že téměř žádná z krosen nezajišťuje ergonomickou polohu – děti v sedí či dokonce stojí nepodepřeny a v době spánku nelze zajistit fixaci hlavičky.

Poloha čelem vpřed

Zejména u klokanek se často setkáváme s miminky nošenými v poloze čelem od nosiče. Výrobci klokanek takovou možnost nošení předkládají jako výhodu, maminky jsou rády, že je dítě chvíli potichu a že nebrečí, když má krásný rozhled.

I do šátku lze dítě umístit čelem do světa, ale na následujících řádcích se budu snažit vysvětlit, proč to vůbec není vhodné.

Důvodů je hned několik. Prvním z nich je to, že se nám tak nikdy nepodaří umístit dítě do fyziologické polohy - nožičky visí dolů, kyčle jsou namáhány namísto toho, aby byly fixovány v optimálním úhlu jako u jiných úvazů. Páteř dítěte má tendence prohýbat se právě naopak než do požadovaného klubíčka. Navíc ji přetěžuje také těžká hlavička a ničemu nepomáhají ani ramínka tlačená dozadu pruhy šátku. Nošení čelem dopředu v takto krkolomné poloze v žádném případě není zdravé.

Druhý důvod je psychologického rázu. Malé dítě dychtí po vnějších podnětech, potřebuje sledovat okolí, slyšet hlasy ostatních lidí, vidět různě barevná jedoucí auta, cítit nejrůznější vůně a pachy velkoměsta. Když už je toho ale na něj příliš, neumí se od těchto podnětů odtrhnout, je jimi lapeno. Když ho ponesete čelem k vám, zaboří hlavičku na vaši hruď, schoulí se u vás, nebo se pohledem na vaši tvář jen ujistí o vaší přítomnosti nebo o tom, že se nic neděje, že jste také v klidu. Pokud bude čelem od vás, nic jiného než sledování okolního světa až do usnutí mu šátek neumožní.

A konečně, nošení tímto způsobem nemůže být pro dítě příliš pohodlné. Sedí celou vahou na skrčených pruzích v rozkroku. Navíc když už dítě nemůže udržet hlavičku nebo usne, může mu jen bezvládně spadnout dopředu. Budete mu ji celou dobu držet rukou? Budete hodinu sedět v pololeže na lavičce?  Kdyby v tu chvíli bylo miminko čelem k vám, opřeli byste mu ji o vaše rameno, přikryli byste mu ji šátkem a nerušeně byste pokračovali v procházce.

Jistě se teď ptáte: ale jakto, že všechny fyzioterapeutky a dětští lékaři doporučují při chování dítěte nošení čelem dopředu v poloze "klokánek"? Nošení na rukou je něco jiného. Tam je dítě schoulené v klubíčku, záda a hlavičky jsou o vás opřeny a nošení také nikdy netrvá tak dlouho, jako kdybyste vyrazili do města po nákupech. 

Jaké jsou tedy alterantivy? Pokud se miminko čelem k vám dožaduje většího rozhledu, vyzkoušejte úvazy na bok, nebo na záda, kde uvidí přes vaše rameno.

 

Výběr šátku

K důležitým aspektům zdravého nošení patří i výběr prostředku – tedy šátku.

 

Nabídka šátků je převeliká. Volba šátku je velmi důležitá. Špatně zvoleným šátkem si můžete nošení zprotivit a znepříjemnit. Naopak dobře zvolený šátek je základem pro pohodlné a kvalitní nošení.

 

Nebudu se zde věnovat konkrétnímu rozdělení. Pouze doporučím do začátku – bavlněný šátek v adekvátní délce od ověřené značky.

 

Délku šátku volíme dle konfekční velikosti:

 

Konfekční velikost do 38 - šátky délek kolem 4 metrů
Velikost 40-42 - délka kolem 4,5m
Velikost 44 a výš - délka 5m  a více

 

Toto platí pro základní úvaz KSK a jemu podobné. S touto délkou šátku je možné vystačit po celé nosící období.

 

Značky výrobců jejichž šátky jsou kvalitní a cenově přijatelné:

 

Leniré, Hoppediz, Girasol, Didymos, Šanami (exklusive line), Vatanai (s obrazci), Ellevill, Oscha, Little Frog, LennyLamb, Storchenwiege, Natibaby, Yaro, Kokadi, Fidella, Neobull, Loktu She, Pollora, Diva esenza, Babylonia, Indajani, Tula, aj.

 

Musím zde i upozornit na šátky nekvalitní – konkrétně Medley, Pentelka, Womar. Pak také neznačkové, doma šité, kanafasové. Zmíněné „šátky“ jsou jen obšitou metrážovou látkou, která nemá ty správné vlastnosti. Není možné ji dotáhnout v šikmém směru, nedrží, prověšuje se, zařezává.

 

Nošení nesmí matku (otce…) bolet. Pokud tomu tak je, tak je na vině špatně zvládnutý úvaz, nedostatečné dotažení, nekvalitní šátek. V dobrém šátku a dobře zvládnutém úvazu lze na břiše pohodlně nosit i dvouleté dvanáctikilové batole. V jiných úvazech je možné nosit i dítě starší – z vlastní zkušenosti mohu potvrdit čtyřleté (14kg).

 

Doporučené odkazy

https://pojdme-nosit-nase-deti.webnode.cz/  www.nosenideti.cz, www.satkomanie.cz, www.vbavlnce.cz,

YouTube: vonzino1, wrap you in love

 

Facebook: Ergonomické nošení dětí, Nosíme v Rychnově a okolí, Východočeské nosnice,         Pojďme nosit naše děti - kurzy nošení dětí - Rychnov nad Kněžnou